معرفی ۱۰۵ تیم برتر دراختتامیه مسابقه دانش آموزی نور

دبیر شورای سیاست­گذاری جایزه مصطفی(ص) با اشاره به اختتامیه مسابقه دانش‌آموزی نور؛ گرامیداشت پروفسور یینگ گفت:‌ در دوره دوم برگزاری مسابقه دانش‌آموزی نور، بیش از ۵ هزار نفر شرکت کردند که در روز ۱۰ شهریور اختتامیه مسابقه همزمان با عید سعید قربان از ۲۳۱ برگزیده تقدیر خواهد شد.

مهدی صفاری نیا؛ دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص)  در نشست خبری مسابقه دانش‌آموزی نور؛ گرامیداشت پروفسور جکی یینگ که صبح امروز در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد با بیان اینکه مسابقه دانش‌آموزی نور به عنوان یکی از رویدادهای جایزه مصطفی(ص) در حوزه دانش‌آموزی به شمار می‌رود، ‌افزود: هدف از برگزاری این مسابقه، ایجاد زمینه رشد استعدادهای درخشان و ترسیم افق­­ های جدید در اذهان جامعه دانش‌آموزی و مشارکت مراکز آموزشی است.

وی با اشاره به اینکه مسابقه دانش‌آموزی نور هرسال به نام و گرامیداشت یکی از دانشمندان برجسته جهان اسلام برگزار می‌‌شود، تصریح کرد: مسابقه دانش‌­آموزی نور در دوره نخست خود گرامیداشت «ابن­ هیثم»، به مناسبت یک هزارمین سال انتشار کتاب «المناظر» ابن‌هیثم، بزرگترین ریاضی‌دان و فیزیک‌دان جهان اسلام و اولین دانشمند فیزیک نور در جهان برگزار شد.

صفاری نیا افزود: مسابقه دانش ­آموزی نور در سال دوم برگزاری خود، گرامیداشت پروفسور جکی یینگ؛ برگزیده نخستین دوره اعطای جایزه مصطفی(ص) در سال ۲۰۱۵ نام گرفت و با اعلام فراخوان در ۲۴ آبان‌ماه سال ۹۵ به طور رسمی آغاز به کار کرد.

شرکت بیش از ۵ هزار دانش‌آموز در مسابقه نور

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) تاکیدکرد: در این دوره ۵هزار و ۱۰۹ نفر دانش آموز در قالب۲ هزار  ۱۹۴ گروه دو یا سه نفره ثبت نام کردند که در نهایت هزار و  ۹۹۴ فیلم به دبیرخانه مسابقه ارسال شده است.

مسابقه‌ دانش‌آموزی نور فرای مرزهای جغرافیایی

صفاری نیا با اشاره به یکی از ویژگی‌های مسابقه دانش‌آموزی نور، تصریح کرد: بین­ المللی شدن و فراهم کردن عرصه رقابت برای دانش‌آموزان سایر کشورهای اسلامی از ویژگی‌های مسابقه دانش‌آموزی نور است که در این دوره با حضور دانش­آموزان افغانستانی و پاکستانی همراه بوده است.

وی با اشاره به برنامه تلویزیونی مسابقه دانش‌آموزی نور؛ گرامیداشت پروفسور جکی یینگ، گفت: برنامه‌ای تلویزیونی برای نمایش آثار و رقابت دانش‌آموزان را از رسانه ملی فراهم شده است. این برنامه تلویزیونی در مراحل پیش تولید قرار دارد و با حضور شرکت‌کنندگان مسابقه به زودی به روی آنتن شبکه دو خواهد رفت.

مسابقه نور فضای سطح جامعه دانش‌آموزی را فرا گرفته است

دبیر مسابقه دانش‌آموزی نور گفت:‌ وجه امتیاز مسابقه نور با سایر مسابقات دانش‌آموزی دیگر در  این است که فضای این مسابقه نخبگانی نیست و همه آحاد جامعه دانش­آموزی را هدف قرار داده است.

دبیر مسابقه دانش‌آموزی نور؛ گرامیداشت پروفسور جکی یینگ در نشست خبری این مسابقه گفت:‌ سومین دوره مسابقه دانش‌آموزی نور هم سال تحصیلی آینده با گرامیداشت الجزری برگزار می‌شود که این مسابقه در  دو بخش دانش‌آموزی و پژوهشسراها در حوزه رباتیک برگزار خواهد شد. الجزری از موثرترین دانشمندان در علم رباتیک است و بدون شک بنیانگذار مکانیزم‌های مکانیکی در جهان بوده است.

وی افزود: در دور اول مسابقه دانش‌آموزی نور،‌ سه هزار و ۹۰۰ دانش‌آموز با هزار و ۶۰۰ فیلم شرکت کردند این درحالی است که در دور دوم پنج هزار و ۱۰۰ دانش‌آموز با حدود دو هزار فیلم مشارکت داشتند.

دبیر مسابقه دانش‌آموزی نور اظهار داشت:‌ وجه امتیاز مسابقه نور با سایر مسابقات دانش‌آموزی دیگر در  این است که فضای این مسابقه نخبگانی نیست و همه آحاد جامعه را هدف قرار داده است. آنچه که از دانش‌آموزان خواسته می‌شود اصل تلاش علمی مفید و واقعی و خودجوش به منظور ترویج علم است.

وی تصریح کرد: فعالیت ما گسترش سطح فعالیت­ ها در حوزه دانش ­آموزی است تا بتوان به افراد بیشتری شانس برجسته شدن در آینده را ارائه بدهیم که مقدمات این کار با انگیزه سازی ایجاد می‌شود.

دبیر مسابقه دانش‌آموزی نور با اشاره به بخش داوری مسابقه بیان داشت:‌ داوران ما شامل نماینده انجمن ترویج علم،‌ نماینده مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، ‌برنده جایزه سال ترویج علم،‌ نماینده انجمن فیزیک ایران و سه معلم برجسته و نمونه به لحاظ روش تدریس هستند.

وی در خصوص گستره شرکت کنندگان گفت:‌ از ۲۴ استان برنده داشتیم و میزان نفوذ ما بی سابقه بوده است چرا که حتی روستاهای محروم کشور هم مورد حمایت ما قرار گرفتند.

مراسم اختتامیه مسابقه دانش آموزی نور؛ گرامیداشت پروفسور جکی یینگ جمعه پیشرو (۱۰ شهریور) در تالار اندیشه حوزه هنری با حضور گروه های دانش آموزی، مسئولان بنیاد ملی نخبگان، مرکز ملی استعدادهای درخشان و معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری برگزار می شود.