بیستمین برنامه نمایش علمی شب فیزیک برگزار شد

بیستمین محفل علمی و مفرّح شب فیزیک فن‌آموز در مرکز آموزشی علامه حلی (تیزهوشان) برگزار شد.

محتوای آزمایش‌های این برنامه:

fanamouz shabe fizik 20 (3)۱- معرفی مفهوم انتشار امواج:

در این آزمایش با حضور ۱۲ داوطلب از میان شرکت‌کنندگان، یک زنجیره انسانی تشکیل شد تا یک موج را بین خود منتقل نمایند.

۲- تشکیل و انتشار موج با استفاده از یک ماشین موج:

fanamouz shabe fizik 20 (16)ماشین موج از تعدادی لوله پلاستیکی به‌عنوان وزنه نوسانگر تشکیل‌شده است. هر یک از این وزنه‌ها توسط دو عدد کش لاستیکی به وزنه مجاور خود وصل می‌شود. رفتار فنری کشها باعث انتقال نیرو بین قطعات مجاور و حرکت آن‌ها می‌شود. به علت اشکالات فنی در ساخت این وسیله، آزمایش به‌خوبی انجام نشد و این امر باعث اتلاف بخشی از وقت حاضران شد. در صورت رفع اشکال فنی، این آزمایش در برنامه بعدی اجرا خواهد شد.

۳- معرفی و ایجاد موج ساکن:

fanamouz shabe fizik 20 (28)در این آزمایش، فنری به یک بلندگو به‌عنوان نوسانگر وصل شد تا موج ساکن در فنر ایجادشده و قابل‌مشاهده باشد. هم‌چنین با کمک یک چراغ بستاب (استروبوسکوپ)، حرکت موجی فنر به‌صورت ساکن و حرکت آهسته مشاهده شد.

 ۴- ایجاد و مشاهده حرکت موجی روی آب:

fanamouz shabe fizik 20 (30)با کمک یک بلندگو جهت ایجاد ارتعاشات مکانیکی، روی آب خارج‌شده از یک شلنگ لاستیکی امواجی ایجاد شد. این امواج در محیط تاریک و با کمک چراغ بستاب (دِرَخش استروبوسکوپ) به‌صورت ساکن یا حرکت آهسته مشاهده شد.

۵- مشاهده جریان پیوسته آب به‌صورت سقوط قطرات معلق و جداجدا:

fanamouz shabe fizik 20 (36)در دستگاهی که ویژه این آزمایش ساخته‌شده بود، قطرات آب توسط فشار هوای وارد بر سطح آب مرتعش می‌شدند. با کمک چراغ بستاب (دِرَخش استروبوسکوپ) حرکت این قطره‌ها به‌صورت ساکن یا حرکت آهسته مشاهده شد.