هفتمین برنامه شب فیزیک برگزار شد

هفتمین برنامه شاد و علمی شب فیزیک سراج در محل بوستان فن‌آموز تهران با حضور جمعی از اساتید، معلمان، دانش آموزان، دانشجویان، دوستان و همکاران در شامگاه چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۹۱ برگزار شد.

در هر دونیمه این برنامه، آزمایش‌هایی زیبا و جذاب در موضوع مکانیسم‌های مکانیکی و کاربرد آن‌ها در جمع حاضران عزیز ارائه شد.

در بخشی از این برنامه، سه دانش‌آموز خلاق و تلاشگر دبیرستان تزکیه، تصاویر و فیلم‌هایی از دستگاه ابداعی خود را نمایش داده و توضیحاتی ارائه دادند. مکانیسم دست‌ساز این دوستان بسیار موردتوجه و تشویق حاضران محترم قرار گرفت. دستگاه معرفی‌شده که یک مکانیسم نیمه‌خودکار جهت تهیه خوراک ذرت مکزیکی است، توسط خانم‌ها مریم اشرافی، فاطمه فرامرزی، آلا امین و فاطمه هرندی طراحی و ساخته‌شده است.

معلم ارجمند این دانش آموزان، سرکار خانم فاطمه عرفانی، ضمن معرفی دوستان مبتکر خود به جمع حاضر، توضیحاتی را درباره روند طراحی و ساخت دستگاه ارائه دادند.

در آستانه روز معلم و با یاد معلم فرزانه – استاد شهید مطهری، یکی از معلمان حاضر در برنامه (سرکار خانم خداکرمی) چند وسیله آزمایشگاهی علمی را به این دانش آموزان اهدا کردند.

در این برنامه، دو اختراع از ابوالعز ابن اسماعیل رزاز جزری دانشمند خلاق فرهنگ و تمدن اسلامی متعلق به قرن ششم هجری معرفی شد و با نمونَک‌های عمل‌کننده ساخته‌شده در شرکت سراج، عمل کرد آن‌ها آزمایش انجام شد.

در حاشیه این برنامه، مهمانان عزیز به‌ویژه دانش آموزان از برخی امکانات مرکز علمی – تفریحی فن‌آموز استفاده کردند.