اندازه‌گیری دمای نیتروژن مایع و بررسی خصوصیات آن

نیتروژن مایع، حالت مایع عنصر نیتروژن (ازت) است. نیتروژن مایع، مایعی بی‌رنگ، بی‌بو (بسیار شبیه به آب) با دمایی نزدیک ۱۹۶ درجه زیر صفر بوده و از تقطیر جزءبه‌جزء هوای مایع به دست می‌آید. تقطیر جزءبه‌جزء، یکی از انواع تقطیر برای جداسازی اجزای یک مخلوط است. در برنامه تلویزیونی با استفاده از یک ترموکوپل دمای نیتروژن مایع اندازه‌گیری می‌شود.

fanamouz-chista-03-6-1

نیتروژن مایع یک سیال با دمای بسیار پایین است که در تماس با بافت زنده موجب یخ زدگی و سرمازدگی آن بافت می‌شود. در فشار جو، نیتروژن مایع در ۷۷ کلوین که برابر با ۱۹۶- درجه سلسیوس و ۳۲۱- درجه فارنهایت است، به جوش می‌آید
با توجه به اینکه ۷۸ درصد حجم هوا نیتروژن است، استنشاق این گاز ضرری ندارد، اما ممکن است در محیط‌های محدود در صورت نشت مقادیر قابل‌توجهی از گاز ازت، این گاز جایگزین اکسیژن هوا شده و سبب بروز خطر کمبود اکسیژن و خفگی گردد. کمبود اکسیژن در هوا می‌تواند سبب سردرد، زنگ زدن در گوش‌ها، سرگیجه، کسالت، بیهوشی، حالت تهوع و از کار فتادگی حواس شود. درصورتی‌که ۱۲ تا ۱۶ درصد اکسیژن در محیط وجود داشته باشد، استنشاق این گاز موجب افزایش تعداد دفعات دم و بازدم شده و هماهنگی رفتارهای عضلانی را تا حدودی مختل می‌کند. لازم به ذکر است که نیتروژن گاز خنثی است و سمی نیست.
ریختن نیتروژن مایع روی پوست و یا تماس پوست با نیتروژن مایع که به‌سرعت شروع به انبساط کرده و دمای زیادی از محیط می‌گیرد، موجب یخ‌زدگی محل تماس می‌گردد. عوض شدن رنگ پوست از عوارض آن است.

فیلم آزمایش را در ویدئو زیر مشاهده کنید.

برای دانلود فیلم‌، بر روی آن کلیک راست کنید و از منویی که نمایش داده می‌شود گزینه‌ی “Save video As”را انتخاب کنید.